Życie z cavelierem

cavalierJak wygląda życie z cavalier king charles spanielem? Jakie wyzwania niesie opieka nad czworonogiem tej rasy? Co zrobić, by w pełni wykorzystać jego potencjał?


Cavalier king charles spaniel to pies, który uwielbia poznawać świat i ludzi wokół. Jeśli więc nie dostarczymy mu odpowiedniej dawki stymulacji, z pewnością będzie szukał rozrywki na własną łapę. Cavaliery mają tendencję do gonienia szybko poruszających się obiektów. Wynika to nie tylko z odziedziczonej przez nich łowieckiej pasji, ale również ze spostrzegawczości związanej z budową i osadzeniem oczu. Alternatywą dla gonienia rowerzystów czy polowań na ptaki może być dla nich pogoń za piłeczką. Tego typu zabawa powinna jednak przeplatać się z innymi formami aktywności łowieckiej. Cavalierom możemy zaproponować np. wyszukiwanie ukrytych w pomieszczeniu smakołyków. Psy tej rasy wykazują silną skłonność do chwytania i posiadania obiektów. Koniecznie należy przygotować zatem dla zwierzaków zabawki do żucia. Takie akcesoria nie tylko pozwalają czworonogom zaspokoić silną potrzebę gryzienia i zredukować napięcie emocjonalne, ale także zapewniają masaż dziąsłom i wspomagają higienę zębów. Ze względu na łakomstwo cavalierów spożywanie posiłków powinno być u nich poprzedzone aktywnością intelektualną. Dobrze sprawdzą się wszelkie zabawki węchowe, miski spowalniające jedzenie czy akcesoria interaktywne, które sprawią, że psy będą musiały włożyć wysiłek w zdobycie smakowitych kąsków. Dzięki temu wydłużeniu ulegnie czas konsumpcji. Co więcej, posiłki warto połączyć z treningiem, by cavaliery mogły same zapracować na zdobycie pożywienia, np. poprzez wykonywanie komend.


Każdy opiekun cavalier king charles spaniela musi brać pod uwagę potrzeby i ograniczenia pupila wynikające z budowy jego kufy. Cavaliery, jako przedstawiciele ras brachycefalicznych, są szczególnie narażone na przegrzanie. W upalne dni należy zapewnić im nieograniczony dostęp do wody i zacienionego schronienia. Niezbędne jest ustalenie właściwych pór codziennych spacerów. W lecie niewskazane są przechadzki w samo południe. Podczas gorących dni nie należy ponadto nakłaniać psów do intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli planujemy dłuższą przechadzkę, powinniśmy zabrać ze sobą przenośną miskę i wodę, by w razie potrzeby napoić zwierzaka. Warto zadbać o krótkie przerwy podczas dalekich wypraw. Szczególną budowę pyska cavalierów trzeba uwzględnić również przy zakupie psich akcesoriów. Miski dla tych czworonogów nie mogą być zbyt głębokie. Z kolei legowiska powinny być wyposażone w podpórki, które umożliwią zwierzakom oparcie głowy podczas snu. Przyjęcie takiej pozycji może ograniczyć chrapanie i ułatwić oddychanie.


Wymagania żywieniowe cavalier king charles spanieli są zbliżone do tych, jakie mają przedstawiciele innych niewielkich ras. Z powodu tendencji do tycia zasadne bywa czasami wdrożenie u cavalierów diety niskotłuszczowej, o podwyższonej zawartości błonnika. Czworonogi tej rasy powinny otrzymywać przekąski łatwe do chwytania i skłaniające do dokładnego żucia. W okresie wzmożonego linienia lub w przypadku problemów z okrywą włosową psy mogą wymagać dodatkowej suplementacji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów siarkowych, niektórych minerałów i witamin (np. cynku, miedzi, biotyny).


Każdy cavalier jest jednak wyjątkowy i ma własne preferencje dotyczące zabawy czy pożywienia. Jeśli chcemy zatem w pełni zaspokoić potrzeby pupila, musimy poznać nie tylko jego predyspozycje rasowe, ale także indywidualne cechy. A to najlepsza droga do trwałej przyjaźni z czworonogiem.