Zdrowie
Choć cavaliery wielu osobom jawią się jako delikatne czworonogi, wymagające iście królewskich warunków, w rzeczywistości nie są one szczególnie wrażliwe na choroby zakaźne. Rasa uznawana jest za dosyć odporną, wytrzymałą i długowieczną. Przeciętnie cavalier king charles spaniele żyją około 12-14 lat. Niestety, wśród przedstawicieli rasy występują genetyczne skłonności do niektórych problemów zdrowotnych. U cavalierów bardzo powszechne są m.in. choroby serca i oczu.
Typową przypadłością cavalier king charles spanieli jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca (MVD – Mitral Valve Disease). Prawdopodobnie za dziedziczenie choroby odpowiedzialne jest kilka genów. Niedomykalność zastawki dwudzielnej powoduje cofanie się krwi z lewej komory do lewego przedsionka. Konsekwencją tego typu zaburzenia może być niewydolność serca i obrzęk płuc. MDV nierzadko pojawia się u cavalierów nawet przed ukończeniem 5. roku życia, a na dodatek postępuje bardzo szybko.
Cavalier king charles spaniele często zmagają się z urazami i stanami zapalnymi oczu. Wynika to m.in. z płytkiego osadzenia gałek ocznych. Czworonogi tej rasy wykazują także genetyczne predyspozycje do problemów okulistycznych. U cavalierów występuje m.in. dwurzędowość rzęs, dystrofia rogówki, dysplazja siatkówki, zaćma, ektropium, zapalenie rogówki i spojówki.
Wśród poważnych chorób cavalier king charles spanieli należy wymienić jamistość rdzenia (syringomyelię) i epizodyczne upadanie (EFS). Oba schorzenia dają liczne objawy neurologiczne. W przebiegu jamistości rdzenia obserwuje się zaburzenia przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego i wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Epizodyczne upadanie przybiera postać ataków, podczas których u psa obserwuje się utratę równowagi, drgawki i sztywność kończyn. Epizody choroby mogą być wyzwalane przez stres, silną ekscytację czy intensywny wysiłek fizyczny. Zdarza się jednak, że pojawiają się niezależnie od bodźców.
Na jakie jeszcze schorzenia narażone są cavaliery? Warto mieć świadomość, że u przedstawicieli rasy występuje podwyższone ryzyko przewlekłego zapalenia trzustki. Kolejnym problemem bywają infekcje uszu. Słabym punktem cavalier king charles spanieli są też zęby. Skrócony pysk czworonogów sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego. Nie można również pominąć skłonności rasy do nadmiernego przybierania na wadze.
Jeśli zależy nam, by nasz pupil był prawdziwym okazem zdrowia, z pewnością powinniśmy bliżej poznać jego rodziców. Należy upewnić się, że w rodzinie zwierzaka nie występowały nigdy niebezpieczne schorzenia. W profilaktyce zdrowotnej najważniejszą rolę odgrywają regularne badania kardiologiczne i okulistyczne. Zaleca się wykonywać je przynajmniej raz w roku. Bardzo ważne jest też zapobieganie otyłości u cavalierów. Dieta dla psa tej rasy musi być precyzyjnie dopasowana do poziomu jego aktywności. Warto zwrócić również uwagę na profilaktykę stomatologiczną. Niezbędne jest regularne oczyszczanie zębów czworonoga za pomocą szczoteczki oraz dostarczanie mu odpowiednich gryzaków. Nie obejdzie się ponadto bez skrupulatnej pielęgnacji oczu i uszu. Systematyczne oczyszczanie tych okolic może uchronić cavalier king charles spaniela przed wieloma dolegliwościami.
