Standard rasy

cavalieryCavalier king charles spaniel to pies, obok którego bez wątpienia nie sposób przejść obojętnie. Nikt nie odmówi mu naturalnego wdzięku. Rasa słynie z majestatycznego wyglądu i łagodnego, przyjaznego wyrazu pyska. Charakterystyczny wizerunek cavaliery zawdzięczają przede wszystkim swojemu wyrazistemu spojrzeniu. Duże, okrągłe i ciemne oczy to jeden z niepowtarzalnych atutów tych czworonogów. Serdeczność malująca się na pysku cavalier king charles spanieli w dużej mierze wynika ze specyficznej budowy ich czaszki. Psy te należą do ras brachycefalicznych, obdarzonych krótkim, spłaszczonym pyskiem. U cavalierów długość pyska mierzona od stopu do czubka nosa wynosi zaledwie około 3,8 cm. Mózgoczaszka jest prawie całkowicie płaska, a czoło płytko przechodzi w kufę. Uwagę zwracają silnie napigmentowane, czarne nozdrza oraz dobrze rozwinięte wargi cavalierów. Psy tej rasy mają mocno zbudowaną żuchwę i szczękę. Ich typową cechą jest tzw. zgryz nożycowy – polegający na stykaniu się ze sobą górnych i dolnych zębów. Patrząc na głowę cavalierów, nie powinniśmy też przeoczyć ich długich, oklapniętych i obficie owłosionych uszu. Są one niewątpliwą ozdobą czworonogów.


Cavalier king charles spaniele to niewielkie, proporcjonalnie zbudowane psy. Czworonogi tej rasy osiągają wielkość około 30-35 cm i wagę od 5,4 do 8 kg. Cavaliery mają średnio długą, łukowato wygiętą szyję, krótki tułów i umiarkowanie rozwiniętą klatkę piersiową. Dostojeństwa dodają im dobrze uformowane, zwarte i gęsto owłosione łapy. Dzięki nim cavalier king charles spaniele poruszają się z niezwykłą gracją i swobodą. Psy z dumą prezentują także swój idealnie osadzony, proporcjonalny w stosunku do ciała i mocno obrośnięty sierścią ogon.


Sekret urody cavalier king charles spanieli z pewnością tkwi w ich wspaniałej szacie. Sierść psiaków tej rasy jest długa i jedwabista. Miejscami tworzy charakterystyczne, obfite pióra. Właściwie pielęgnowana szata dodatkowo wyróżnia się efektownym połyskiem. Okrywa włosowa cavalierów jest na ogół gładka i prosta, dopuszczalne są jednak lekkie fale. Psy tej rasy nierzadko przykuwają uwagę także swoim ubarwieniem. U cavalier king charles spanieli wyróżnia się umaszczenie typu:


1. Blenheim: na białym tle widoczne są równomiernie rozmieszczone, kasztanowe łaty. Na głowie występują symetryczne znaczenia. Między uszami psiaki mają charakterystyczną plamkę w kształcie rombu.


2. Tricolor (trójkolorowe): na ciele występują równo rozmieszczone, czarne i białe łaty. Nad oczami, na kończynach, ogonie (na spodniej części), uszach (po wewnętrznej stronie) i policzkach widoczne są podpalane (rudawe) znaczenia.


3. Black and tan (czarne podpalane): na czarnym tle – nad oczami, na policzkach, uszach (po wewnętrznej stronie), ogonie (na spodniej części) i klatce piersiowej – znajdują się podpalania.


4. Ruby (rubinowy): sierść ma jednolitą, głęboko czerwoną barwę.


Wszystkie wyjątkowe cechy cavalierów razem tworzą obraz arystokratycznych i niezwykle sympatycznych czworonogów, emanujących naturalną delikatnością i pogodą ducha. Wygląd psiaków idealnie współgra zatem z ich usposobieniem. Właśnie dlatego można zakochać się w nich niemal od pierwszego wejrzenia!


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyglądzie cavalier king charles spaniela, koniecznie zapoznaj się ze wzorcem rasy.