Pielęgnacja

pies cavalierLśniąca, jedwabista sierść to prawdziwa duma każdego cavaliera. Psy tej rasy nie potrzebują jednak szczególnych zabiegów upiększających, by zawsze świetnie się prezentować. Ich uroda jest bowiem nierozerwalnie związana z naturalnością. Wszelkie próby znacznego modyfikowania ich wyglądu mogą przynieść rezultat odwrotny od zamierzonego. Pielęgnacja cavalier king charles spaniela polega przede wszystkim na delikatnym podkreślaniu jego naturalnych walorów i utrzymaniu okrywy włosowej w nienagannym stanie. Nie jest więc bardzo czasochłonna ani wyjątkowo trudna. Podstawą sukcesu jest regularne wykonywanie wszystkich zabiegów. Nawet z pozoru niewielkie zaniedbania mogą dotkliwie odbić się na wyglądzie czworonoga.


Długa sierść cavalier king charles spaniela ma tendencję do filcowania się i plątania. Aby nie dopuścić do tworzenia się kołtunów, niezbędne jest systematyczne i gruntowne szczotkowanie psa. Zabieg ten należy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu. Właściciele czworonogów wystawowych bądź prowadzących bardzo aktywny tryb życia powinni jednak rozważyć nawet codzienne wyczesywanie swoich pupili. Po każdym intensywnym spacerze warto też skontrolować szatę cavaliera, by usunąć z niej ewentualne zanieczyszczenia, patyczki lub fragmenty roślin.


Niezbędne akcesoria pielęgnacyjne dla cavaliera to: pudlówka, metalowy grzebień i szczotka włosiana. Grzebienia należy używać do dogłębnego rozczesywania okrywy włosowej psa i usuwania kołtunów, których nie jesteśmy w stanie rozsupłać palcami. Z dużą skrupulatnością trzeba rozczesać sierść w okolicach ogona, pach i pachwin, gdzie często powstają supły. Sierść na grzbiecie można wyszczotkować przy pomocy pudlówki. Przydaje się ona również do nadawania puszystości wybranym partiom szaty. Aby wykończyć fryzurę cavaliera, warto posłużyć się szczotką włosianą. Dzięki regularnemu szczotkowaniu tym akcesorium okrywa włosowa staje się błyszcząca, miękka i gładka. Szczotka włosiana sprawdza się też przy stylizacji dłuższej sierści – na łapach, uszach czy ogonie.


Oprócz szczotkowania bardzo istotnym elementem pielęgnacji szaty cavaliera są okresowe kąpiele. Ich częstotliwość trzeba dostosować do potrzeb pupila. Wystawowe piękności oraz towarzyszy ekstremalnych wypraw należy kąpać nawet co 3 tygodnie. Cavaliery spędzające większość czasu w domowych pieleszach zwykle nie wymagają natomiast aż tak częstych zabiegów. Dla cavalier king charles spaniela warto zakupić szampon dedykowany psom obdarzonym sierścią długą i jedwabistą. Kosmetyk powinien podkreślać strukturę sierści i dodawać szacie miękkości oraz blasku. U cavaliera można też dodatkowo stosować odżywki, które uzupełnią działanie szamponu. Odpowiednie dla czworonoga tej rasy będą kosmetyki ułatwiające rozczesywanie i ograniczające elektryzowanie się włosa.


W przypadku cavalier king charles spaniela nie jest konieczne modelowanie szaty poprzez strzyżenie. Ze względów zdrowotnych należy jednak przycinać włosy rosnące między opuszkami łapek. Zbyt długa sierść w tych okolicach utrudnia chodzenie i zwiększa ryzyko infekcji. Do zabiegu najlepiej wykorzystać nożyczki o zaokrąglonych końcach.


Ze szczególną starannością trzeba podejść do pielęgnacji uszu cavalier king charles spaniela. Ich specyficzna budowa utrudnia wentylację, a co za tym idzie – ułatwia rozwój drobnoustrojów. Nie można więc pominąć systematycznego przemywania wewnętrznej strony uszu psa za pomocą wacika nasączonego odpowiednim preparatem do higieny uszu. Aby chronić uszy przed zabrudzeniem w trakcie spożywania posiłków, warto wyposażyć czworonoga w specjalny rękaw (snood).


Cavaliery, podobnie jak inne psy ras brachycefalicznych, często cierpią z powodu niedrożności kanalików łzowych. Symptomem tej przypadłości jest nadmierne łzawienie, które powoduje, że w okolicach oczu tworzą się nieestetyczne zacieki i przebarwienia. Niezbędne jest zatem codzienne usuwanie osadu gromadzącego się w kącikach oczu za pomocą specjalnego płynu pielęgnacyjnego.


Pamiętajmy – właściwa pielęgnacja to nie tylko klucz do pięknego wyglądu, ale często również najlepszy sposób na uchronienie psa przed licznymi problemami zdrowotnymi.