Historia rasy

cavalier king charles spaniel w przebraniuCavaliery w pełni zasługują na miano psów królewskich lub czworonożnych arystokratów. Historia rasy jest bowiem nierozerwalnie związana ze szlacheckimi posiadłościami i królewskimi dworami. Za przodków cavalier king charles spanieli uznawane się hiszpańskie i francuskie płochacze, niegdyś wykorzystywane w czasie polowań na ptactwo. Pierwotna funkcja tych czworonogów szybko straciła jednak na znaczeniu, gdy stały się one ulubieńcami arystokratów. Odtąd zawsze widziane w towarzystwie wytwornych dam i władców świetnie wywiązywały się z roli uroczych towarzyszy.


Już w XVI w. spaniele na stałe wpisały się w krajobraz angielskich i francuskich dworów. Psy te cieszyły się szczególnym uznaniem podczas panowania dynastii Tudorów i Stuartów. Wśród największych miłośników rasy znajdowali się m.in. król Karol I i Karol II. Pozycja spanieli na królewskim dworze była tak silna, że czworonogi dysponowały wyjątkowymi przywilejami. Mogły swobodnie przemieszczać się po królewskich posiadłościach, a nawet uczestniczyć w najważniejszych naradach. To właśnie na cześć Karola II spaniele otrzymały nazwę „King Charles”. Jemu po części zawdzięczają też ówczesną popularność. Mnóstwo osób, na wzór monarchy, chciało mieć u swojego boku uroczego spaniela. W XVIII w. dynamicznie rozwijała się hodowla różnych odmian king charles spanieli. Modne stały się psy o umaszczeniu orzechowym i blenheim.


Niestety, w XIX w. king charles spaniele zaczęły tracić swoją popularność na rzecz psów o spłaszczonej kufie, takich jak mopsy czy chiny japońskie. Kojarzenie spanieli z przedstawicielami tych ras sprawiło, że zatraciły one pierwotne cechy. King charles spaniele zyskały wkrótce nowe oblicze – spłaszczony pysk i okrągłą głowę.


Prawdopodobnie nie byłoby dziś cavalierów, jakie znamy, gdyby nie pewien Amerykanin. Roswell Eldridge postanowił odnaleźć spaniele o pierwotnych cechach. Wzorcowy przedstawiciel rasy miał być wyłoniony w specjalnym konkursie. W 1926 r. zaszczytny tytuł zwycięzcy otrzymał czworonóg zwany Ann’s Son. Pies ten dał początek nowej rasie, którą nazwano cavalier king charles spaniel. Cavaliery zostały oficjalnie uznane przez angielski Kennel Club w 1945 r. Obecnie psy tej rasy cieszą się dużą popularnością. Szczególnie chętnie utrzymywane są przez Brytyjczyków, Amerykanów i Francuzów.


Do Polski pierwszy cavalier king charles spaniel, Inchmarlo Amon, przybył w 1979 r. Czworonóg nie może poszczycić się jednak żadnym potomkiem. Początki hodowli cavalierów w naszym kraju sięgają 1980 r. i związane są z osobą Elżbiety Biały. To ona sprowadziła do Polski pierwszą parę hodowlaną cavalierów, która już w 1981 r. doczekała się szczeniąt.