Charakter

Cavalier king charles spaniel to z pewnością zwierzak pełen uroku osobistego. Czarujące usposobienie czworonoga sprawia, że potrafi on bez problemu zjednywać sobie ludzi. Wynika to przede wszystkim z jego radosnego podejścia do życia. Pies tej rasy niewątpliwie nie należy do grona czworonożnych melancholików. Na co dzień jest niezwykle wesoły, żywiołowy i skory do zabawy. Otwarcie komunikuje swoje emocje i nigdy nie ukrywa uczuć. Jeśli obdarzy kogoś sympatią, nie omieszka okazać swojego przywiązania. Cavalier king charles spaniel jest bowiem bardzo uczuciowy.


Cavalier to wierny przyjaciel i towarzysz. Ogromna potrzeba kontaktów społecznych powoduje, że pies tej rasy ma silną tendencję do podążania za swoim opiekunem. Uwielbia przebywać w otoczeniu człowieka i źle znosi okresy rozłąki. Łatwo ulega prośbom właściciela, ale niejednokrotnie potrafi wykorzystać też swoją siłę przekonywania, by dostać to, czego pragnie. Cieszy się, gdy jest w centrum zainteresowania. Może więc w pewien sposób uzależnić się od opiekuna. Towarzyskie usposobienie cavalier king charles spaniela sprawia ponadto, że jest on szczególnie narażony na lęk separacyjny.


Dzięki naturalnej łagodności cavalier ma dużą łatwość w budowaniu relacji społecznych. Pies ten darzy ludzi bezgranicznym zaufaniem. Z dużą ufnością podchodzi także do innych czworonogów. Bardzo rzadko uczestniczy w psich awanturach i raczej stroni od jakichkolwiek konfliktów. Jeśli ma dostęp do ogrodu, budzi się w nim instynkt terytorialny i może zaalarmować opiekunów o pojawieniu się obcych. Nie należy jednak od niego oczekiwać, że będzie stróżem posesji i samodzielnie przegoni intruza. Zachowania agresywne u przedstawicieli rasy pojawiają się tylko w wyjątkowych okolicznościach. Cavalier umie zachować spokój nawet w trudnych sytuacjach. Nie należy do psów nadmiernie hałaśliwych. Zwykle nie udziela mu się nerwowa atmosfera. Na nowe bodźce reaguje z reguły pozytywnie – z zaciekawieniem bada nieznane obiekty i eksploruje teren.


Choć pozornie cavalier king charles spaniel to przebojowy i pewny siebie czworonóg, w rzeczywistości nosi w sobie też spore pokłady wrażliwości. Poczucie odrzucenia i osamotnienia potrafi dotkliwie odbić się na jego kruchej psychice. Gdy nie znajdzie oparcia w opiekunie, może stracić pogodę ducha i zrezygnować z inicjowania kontaktów. Surowo traktowany cavalier często zmienia się nie do poznania i staje się psem wycofanym oraz lękliwym.


Cavalier to typowy pies do towarzystwa. W czworonogach tej rasy wciąż drzemie jednak instynkt myśliwski odziedziczony po przodkach. Warto wiedzieć, że spaniele, od których wywodzi się cavalier, w przeszłości z powodzeniem wykorzystywały swój talent podczas polowań. Nie jest zatem niczym dziwnym widok cavalier king charles spaniela podążającego za tropem czy goniącego ptaki. Na spacerach czworonoga nierzadko rozpiera energia. Psy tej rasy obecnie doskonale spełniają się również w dogoterapii.


Nie można zapomnieć, że cavalier king charles spaniel jest urodzonym arystokratą. Zamiłowanie do luksusu to charakterystyczna cecha rasy. Wygodne łóżko to ulubione miejsce do wypoczynku cavaliera. Królewski psiak z niecierpliwością oczekuje też wyrazów uznania – zarówno w postaci pieszczot, pochwał, jak i drobnych smakołyków. Dopiero wtedy czuje się naprawdę doceniony i promieniuje radością.